Dobre suplementy, czyli jakie?Suplementacja nie należy do nowych zjawisk  Początki suplementacji sięgają lat 30 XX wieku, kiedy to wprowadzenie na rynek witamin okazało się krokiem milowym we wszystkich dyscyplinach sportowych. Suplement diety, według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności powinien zawierać substancje, które naturalnie znajdują się w żywności. Jednak w produktach, które są dostępne na naszym rynku, mało jest takich, w których znajdują się związki zawarte w codziennej żywności (pomidorach, sałacie czy mięsie). Bowiem z czasem, suplementy zaczęły dostarczać, to czego nie ma, ale być, może pomoże, wyleczy lub uchroni. Zatem, może potrzebna jest zmiana nazewnictwa, tak, by lepiej wyrazić, czym są dzisiejsze suplementy, czyli czymś pomiędzy lekiem, a suplementem.

Na co uważać podczas suplementacji

W przypadku stosowania kilku suplementów i leków o podobnym składzie może dojść do przedawkowania substancji i pogorszenia stanu zdrowia. Ponadto stosowanie suplementów diety u dzieci poniżej 6 roku życia, bez wskazania lekarskiego może zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi, a negatywne skutki mogą pojawić się w późniejszym okresie. Przyjmuje się, że suplementy dopuszczone do obrotu handlowego są na ogół bezpieczne dla zdrowia.
Skutki uboczne mogą pojawiać się w wyniku ich przedawkowywania, nadwrażliwości na zawarte składniki, lub też istniejących przeciwwskazań do ich stosowania. Suplementacja jest zdrowa, pod warunkiem, że są substancje stosowane są jako uzupełnienie zbilansowanej diety i nie przesadzamy z ich ilościami.


Suplementy są najlepszym sposobem uzupełnienia diety

Trzeba uważać z produktami zawierającymi surowce roślinne spoza Europy., które dopiero debiutują na rynku i nie ma o nich zbyt wiele informacji. Mogą one substancje o działaniu odmiennym od stosowanych tradycyjnie w naszej szerokości geograficznej. Bowiem, rośliny te rosną na innej glebie, są stosowane wśród ludności, która zupełnie inaczej się odżywia, ma inny metabolizm.
Rynek suplementacji w ostatnim czasie przeszedł wielkie boom, albowiem nie tylko jakość, wybór, ale i przede wszystkim dostępność produktów znacznie się zwiększyła. Do jednych z bardziej popularnych produktów należą suplementy, które zaspokajają potrzeby dietetyczne, czyli pozwalające na uzupełnienie dobowej dawki kalorii oraz poszczególnych w diecie.
Suplementy diety zawierające witaminy, kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, aminokwasy, probiotyki i prebiotyki  możemy przyjmować w umiarkowanych dawkach, a najlepiej w stanach zwiększonego zapotrzebowania. Najlepsze suplementy, to takie, które maja dużo pozytywnych opinii i są rekomendowane przez lekarzy.
Środki obecne na naszym rynku, w większości przypadków, przechodzą szereg badań, a ponadto korzystanie z produktów sprawdzonych producentów, minimalizuje ryzyko, że zawierają niebezpieczne składniki. Bowiem w historii suplementacji, zdarzały się  przypadki, kiedy to nieuczciwi producenci dosypywali do swych produktów, składniki niedozwolone. Nieprawdą jest, że suplementacja jest zbędna. Przykładowo: organizm nie produkuje kwasów tłuszczowych omega-3, bo nie jest w stanie ich wytwarzać, zatem muszą być one uzyskane poprzez dietę. Suplementy, takie jak olej z ryb dostarczą organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3.

Popularne składniki zawarte w suplementach

  • BCAA - aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, jeśli chcesz trenować ciężej i szybciej dochodzić do siebie po treningu;
  • Spirulina - potężnym hamulcem apetytu;
  • Agnus Castus - zioło pomoże, gdy masz wzdęcia i PMS. Według badań łagodzi podrażnienia i bóle (w tym głowy) o około 50%;
  • Probiotyki - dostarczają przyjaznych i potrzebnych organizmowi bakterii bez dodatku cukru, który jest w większości jogurtów;
  • 5HTP - 5-hydroksytryptofan. Przy regularnym stosowaniu podnosi poziom serotoniny, a więc poprawia nastrój;
  • Metylosulfonylometan -  MSM, organiczny związek siarki, który pomaga organizmowi produkować kolagen i keratynę na włosy, wzmacnia też chrząstki;
  • Buzdyganek ziemny - Wpływa na regulację poziom testosteronu, wpływa na zwiększenie popędu płciowego oraz produkcję nasienia. Działa również pobudzająco.


Jak rozpoznać niedobór witamin?

A - matowienie włosów, pękanie ust, zwiększona łamliwością paznokci, wzmożona zachorowalnością na katar, zapalenie płuc lub oskrzeli.
B1- obniżenie łaknienia oraz zaparć, szybkie zmęczenie psychicznego.
B2 - światłowstręt, zapalenie spojówek oraz niewydolność wątroby, silnie zaczerwieniony, suchy język.
B3 - siwienie włosów, otłuszczenie wątroby, anemia.
B4 - marskości wątroby.
B6 - bladość, łojotokowe zapalenie skóry, ogólne rozdrażnienie, sinica ust, choroba zwana schorzeniem czerwieni ust.
B karoten - osłabione funkcjonowanie hormonów płciowych
D -  krzywica, wzmożona potliwość skóry.
E - obniża siła mięśniowa, popęd seksualny,
H - występuje u osób łysiejących.
PP - obrzęknięty bądź suchy, pokryty bruzdami język, bezsenność oraz rozdrażnienie.